See vanhus on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vanha",
"3": "-us",
"id2": "association",
"t1": "old"
},
"expansion": "vanha (“old”) + -us",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From vanha (“old”) + -us; dialectal variant of vanhuus that has become a concrete noun.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanhus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vanhus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vanhus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vanhu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -us (association)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Age",
"orig": "fi:Age",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhusneuvola"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhusneuvosto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhuspolitiikka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustenhoito"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustenhuolto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustenkerho"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustenneuvola"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustentalo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustentauti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustyö"
}
],
"glosses": [
"senior, old person, elderly person"
],
"id": "en-vanhus-fi-noun-hKQrsSGn",
"links": [
[
"senior",
"senior"
],
[
"old",
"old"
],
[
"elderly",
"elderly"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ikäihminen"
},
{
"word": "ikääntynyt"
},
{
"word": "seniori"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnhus/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝nhus̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑnhus"
}
],
"word": "vanhus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*vanhuc"
},
"expansion": "Proto-Finnic *vanhuc",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "vanha",
"3": "-uus",
"alt2": "-us",
"t1": "old"
},
"expansion": "vanha (“old”) + -us",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vanhuus"
},
"expansion": "Finnish vanhuus",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *vanhuc, equivalent to vanha (“old”) + -us. Akin to Finnish vanhuus.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/oikehus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/oikehus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanhus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuee",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuees",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhueel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhueks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuenna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhueen",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuent",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "vanhus",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "uncountable"
},
"expansion": "(uncountable)",
"name": "tlb"
}
],
"hyphenation": [
"van‧hus"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"van‧hus"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian terms suffixed with -uus",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"age"
],
"id": "en-vanhus-izh-noun-AT9UQAyC",
"links": [
[
"age",
"age"
]
],
"tags": [
"uncountable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnus/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈʋɑnuˑz̠]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈʋɑnhus/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈʋɑnɣ̥uʒ̥]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑnus"
},
{
"rhymes": "-ɑnhus"
}
],
"word": "vanhus"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhusneuvola"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhusneuvosto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhuspolitiikka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustenhoito"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustenhuolto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustenkerho"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustenneuvola"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustentalo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustentauti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vanhustyö"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vanha",
"3": "-us",
"id2": "association",
"t1": "old"
},
"expansion": "vanha (“old”) + -us",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From vanha (“old”) + -us; dialectal variant of vanhuus that has become a concrete noun.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanhus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanhuksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vanhus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vanhus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vanhu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -us (association)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑnhus",
"Rhymes:Finnish/ɑnhus/2 syllables",
"fi:Age"
],
"glosses": [
"senior, old person, elderly person"
],
"links": [
[
"senior",
"senior"
],
[
"old",
"old"
],
[
"elderly",
"elderly"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ikäihminen"
},
{
"word": "ikääntynyt"
},
{
"word": "seniori"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnhus/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝nhus̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑnhus"
}
],
"word": "vanhus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*vanhuc"
},
"expansion": "Proto-Finnic *vanhuc",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "vanha",
"3": "-uus",
"alt2": "-us",
"t1": "old"
},
"expansion": "vanha (“old”) + -us",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vanhuus"
},
"expansion": "Finnish vanhuus",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *vanhuc, equivalent to vanha (“old”) + -us. Akin to Finnish vanhuus.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/oikehus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/oikehus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanhus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuee",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuees",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhueel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhueks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanhuenna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhueen",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanhuent",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "vanhus",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "uncountable"
},
"expansion": "(uncountable)",
"name": "tlb"
}
],
"hyphenation": [
"van‧hus"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"van‧hus"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian nouns",
"Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ingrian terms suffixed with -uus",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Ingrian uncountable nouns",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/ɑnhus",
"Rhymes:Ingrian/ɑnhus/2 syllables",
"Rhymes:Ingrian/ɑnus",
"Rhymes:Ingrian/ɑnus/2 syllables"
],
"glosses": [
"age"
],
"links": [
[
"age",
"age"
]
],
"tags": [
"uncountable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnus/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈʋɑnuˑz̠]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈʋɑnhus/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈʋɑnɣ̥uʒ̥]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑnus"
},
{
"rhymes": "-ɑnhus"
}
],
"word": "vanhus"
}
Download raw JSONL data for vanhus meaning in All languages combined (24.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.